През последните години всички говорят за опасните Е-та и тяхното влияние върху човешкия организъм. И докато производителите упорито се опитват да прикрият лошите последици от някои съставки, а информацията в интернет е хаотична и невинаги достоверна, хората често се чувстват объркани по отношение на съдържанието на храните.
С тази статия ще се опитаме да ви дадем ясна и конкретна информация какво представлява опасния мононатриев глутамат, познат още като Е621, в кои храни се съдържа и как да се предпазим от вредното му влияние, което никак не е за подценяване.
Какво представлява мононатриевият глутамат (MSG)?
MSG e представител на групата на вредните Е-та. Той е вид овкусител, сол на натрия и глутаминовата киселина. По произход идва от Япония и Китай, но в началото органично е извличан от някои водорасли, за да се предаде допълнителен вкус към иначе безвкусни храни. С всяко изминало десетилетие на Запад количествата му в различните храни се увеличават главоломно и затова има причина:
Е621 предизвиква непреодолим апетит към храните, към които се добавя
Ефектът от влагането на мононатриев глутамат в храните наподобява използването на наркотици от наркоманите и човек се пристрастява силно към конкретния вид храна, в който се съдържа MSG.
За наше щастие, мононатриев глутамат няма как да се съдържа в плодовете и зеленчуците. Той се намира в повечето пакетирани храни и бързи закуски, като е важно да се отбележи, че няма характерен мирис и вкус и не може да бъде усетен веднага, опитвайки дадена храна.
Ще откриете мононатриев глутамат още и в наденици, колбаси, кренвирши, суджуци, чипсове и други храни, които на пръв поглед изглеждат много апетитни и са чудесно решение в бързината.
Но като много от съставките на храните в магазините, и тази може да причини сериозни проблеми при прекомерна консумация.
Лоши последици от употребата на MSG върху организма
Доказано е, че мононатриевият глутамат може да причини сериозни вреди на организма като:
- Сърцебиене
- Наднормено тегло
- Главоболие и дори мигрена
- Повишено кръвно налягане
- Увреждане на мозъчни клетки
- Алцхаймер
- Рак
- Множествена склероза
- Инсулт
- Увреждане на зрението
Няколко изследвания на японски учени доказват разрушителното действие на глутамата върху ретината на окото, в следствие на което изследваните животни губят зрението си.
Продукти, в които се съдържа мононатриев глутамат
Най-често MSG се използва в състава на следните продукти:
- Хидролизирани протеини
- Соеви сосове
- Чипсове и всякакъв вид снаксове
- Китайска храна и полуфабикати от вериги за бързо хранене
- Желатинови изделия
- Бульони и смеси от подправки
- Кафе на прах
Защо е толкова важен за търговските производители?
Мононатриевият глутамат стимулира и залъгва вкусовите рецептори и измамва мозъка ни да мисли, че ядем протеин, който е здравословен и подхранва тялото. Нищо друго не е по-далеч от истината.
Това подобно на сол вещество създава инсулинова експлозия в кръвния поток, дори когато нивата на кръвната захар са нормални. Внезапното и неочаквано отделяне на инсулин в комбинация с протеиновото стимулиране създава ненаситен апетит.
Резултатът, естествено, ще бъде прекомерно хранене, постепенно затлъстяване и предпоставка за други заболявания, които възникват в резултат на вече оформилите се усложнения.
Същност на мононатриевият глутамат (MSG)
Той представлява аминокиселината глутамат с една молекула сол залепена за нея, давайки й името МОНОНАТРИЕВ ГЛУТАМАТ. В организма действа като възбуждащ невротрансмитер, което води до свръхстимулиране на нервната система. Това от своя страна автоматично означава, че е абсолютно възможно причиняването на неврологични заболявания като Паркинсон, загуба на паметта, инсулт и множествена склероза.
Другият сериозен проблем, който следва от прекомерната консумация на мононатриев глутамат, е натрупването на глутаминова киселина в кръвта, след което се превръща в аминокиселината GABA. Това представлява вискозен цикъл, в който излишъкът GABA създава много силно желание за MSG и това води до един непрестанен цикъл на търсенето му. Той е известен и като ‘тихият убиец’ заради ефекта, който има върху човешкия мозък – той свръхстимулира мозъчните клетки, свързани с приема на глутамат, докато всъщност клетките умират.
Какво количество MSG консумира един средностатистически човек?
Глутаматът, добавен към храните, за да подобрява вкуса, представлява само една малка част от целия глутамат, консумиран в дневния хранителен режим.
Ориентировъчно човек консумира средно 10 гр свързан глутамат и около 1 гр свободен глутамат. Човешкото тяло произвежда около 50 гр свободен глутамат дневно. Всъщност допълнителния прием на свободен глутамат чрез приема на MSG, е около половин грам или около 1/10 чаена лъжичка на ден.
Прието е, че леталната доза мононатриев глутамат е в границите 15-18 грама на килограм телесно тегло. А как ще разберете колко от него има във вашия любим чипс, шоколад или пиле по пекински?
Четете етикета
Най-сигурният начин да се избегне или поне сведе до минимум консумацията на MSG e четенето на дребния шрифт на пакетираните храни. По закон, производителите са длъжни да споменават за неговото влагане в храната, но както знаем, прозрачността в етикетите невинаги е напълно реалистична.
Важно е да се знае, че в някои страни като САЩ, законът позволява на производителите да считат за “естествен” до 20 % съдържание на MSG в храните.
Затова винаги избирайте пресни продукти от местни ферми или пазари, хранете се балансирано и не пропускайте да четете всеки етикет. За да не се сблъскате с опасния мононатриев глутамат трябва да избягвате полуфабрикати, чипсове, бульони на кубчета и универсални подправки, които обикновено изобилстват от него.