Живеем в 21 век, който е времето на кулинарната революция, с популяризиране на здравословното хранене, стотиците различни режими и развитието на растителната диета като осъзнат избор. Ако някога храненето е било просто жизнена необходимост, днес то изразява личен избор, стремеж към устойчивост и отношение към околната среда и бъдещето на планетата.
Веган движението е много повече от поредната диета – веганизмът е кауза за една по-толерантен, по-хуманен и по-зелен свят. Този начин на хранене е един от най-ограничаващите и популяризирането му доведе до нуждата от създаване на различни алтернативи на животинските продукти, с цел да се осигури разнообразие в менюто на привържениците на този начин на живот.
Какво представлява веганството?
Веганството е една от най-ограничаващите форми на вегетарианство, която изключва консумацията на всички животински продукти, включително месо, млечни продукти, яйца и мед, както и употребата на козметика, тествана върху животни, и дрехи и продукти, получени от животни, като кожа, вълна и коприна.
Това не е просто начин на хранене, а философия, която се стреми да минимизира вредата върху животните и околната среда. От здравна гледна точка пък веганството се свързва с някои ползи, като по-нисък риск от развитие на сърдечни заболявания, високо кръвно налягане, диабет и дори някои видове рак.
Кои са веганските алтернативи на месото
С нарастването на осведомеността за екологичните, етичните и здравните последици от консумацията на месо, постепенно нарасо-вкусовата промишленост днес се радваме на изобилие от продукти, наподобяващи месото. Ето и кои са някои от най-популярните алтернативи.
Тофу – подобно на производството на сирене, тофуто се прави от кондензирано соево мляко, което се пресова на твърди бели блокчета. Този продукт е изключително добър източник на протеин за всички, които спазват растителна диета. Може да се консумира както с хляб, така и като част от свежа салата. В пазарната мрежа се предлагат разнообразни негови вариации, като пушено, мариновано, или тофу с подправки.
Темпе – идващо от индонезийската кухня, темпе се произвежда чрез ферментация на соеви зърна. Независимо дали се консумира чисто или мариновано, то е особено популярно в салати, къри, като гарнитура към зеленчуци или като алтернатива на каймата. Заради процеса на ферментация, темпе може да се консумира дори ако имате непоносимост или алергия към соя. Ако не сте сигурни за това, можете да разберете чрез тест за алергии и хранителни непоносимости на ImuPro. Един от тестовите пакети е ориентиран изцяло към вегетарианците и дава подробна информация относно това как организмът ви реагира на 90 различни храни.
Лупини – освен любими на италианците, лупините са фаворити и на веганите. Принадлежащи към семейство бобови, те са с високо съдържание на протеини, минерали и микроелементи, а от тях могат да се произвеждат разнообразни храни от месо и брашно до кисело мляко и дори сладолед.
Сейтан – любим в японската кухня, този продукт се състои от глутен. Ако страдате от непоносимост към глутен или целиакия, е препоръчително да избягвате консумацията на сейтан. Можете да научите повече за това как организмът ви реагира на различните храни с ImuPro. Компанията предлага тестови пакети, изследващи различни групи храни според основните хранителни предпочитания. Независимо на кой пакет се спрете, всички от тях включват изследване на чувствителността към глутен.
В случай, че нямате проблем с глутена, можете доволно да се насладите на тази чудесна алтернатива на месото. Сейтан има текстура, подходяща за приготвяне на пържоли, колбаси и бургери, така че е перфектният продукт за всяко барбекю, веган или не!
Леща – още едно бобово растение, любимо на веганите, е лещата. Подходяща за приготвяне на безмесни бургери и кюфтета, тя е с високо съдържание на протеин, което я прави чудесен заместител на месото.
Нахут – нахутът е изключително интересен продукт, който може да се пасира и оформи на кюфтета за веге бургери, или пък да се изпече и подправи за богата и вкусна закуска. Текстурата му позволява да експериментирате с него във всякакви солени ястия.
Гъби – гъбите, особено сорт портобело, имат месеста текстура и богат вкус, което ги прави популярен избор за веган бургери, пържоли и пържени картофи. Могат да се мариноват и пекат на скара или да се карамелизират.
Джакфрут – текстурата на този продукт до голяма степен наподобява тази на месото и това го прави чудесен заместител за любителите на свинското.
Какви са предимствата и ползите на веганството?
След като вече се запознахте с толкова много алтернативи на месото, вероятно веганизмът не ви се струва така ограничаващ, нали? Ето и някои от предимствата на този начин на живот:
По-здравословна диета – когато храненето ви е фокусирано върху плодове и зеленчуци, бобови растения, ядки и семена, доставяте на организма си много фибри, витамини, минерали и антиоксиданти, които поддържат цялостното здраве и намаляват риска от хронични заболявания.
Управление на теглото – веган диетата обикновено е по-ниско калорична и с по-ниско съдържание на мазнини от всеядната такава. Това е чудесна възможност за сваляне на излишни килограми и поддържане на здравословно тегло. Храните, богати на фибри, насърчават ситостта и намаляват риска от преяждане.
Намален риск от сърдечни заболявания – диетите на растителна основа са свързани с по-ниски нива на холестерол и кръвно налягане. Чрез премахване на животинските продукти от менюто, веганите подобряват здравето на сърцето си и намаляват риска от развитие на сърдечни заболявания.
В свят, в който храненето вече не е просто нужда, а избор и въпрос не само на вкус, но и на етични съображения, веганството все повече се популяризира като устойчив и здравословен начин на живот. Макар и да звучи като ограничаващ избор, веган храненето изобилства от алтернативи на месото, които доставят необходимите хранителни вещества на веганите, а някои от продуктите дори наподобяват животинските и като вкус. Независимо дали проявявате отношение към хуманното отглеждане на животните и опазването на околната среда, или просто искате да се храните по-здравословно, веган диетата е един чудесен избор за вашето здраве.
Използвани източници:
Łuszczki E, Boakye F, Zielińska M, Dereń K, Bartosiewicz A, Oleksy Ł, Stolarczyk A. Vegan diet: nutritional components, implementation, and effects on adults’ health. Front Nutr. 2023 Nov 9;10:1294497. doi: 10.3389/fnut.2023.1294497. Erratum in: Front Nutr. 2024 Jan 05;10:1354336. PMID: 38024367; PMCID: PMC10665534.
Andreani G, Sogari G, Marti A, Froldi F, Dagevos H, Martini D. Plant-Based Meat Alternatives: Technological, Nutritional, Environmental, Market, and Social Challenges and Opportunities. Nutrients. 2023 Jan 15;15(2):452. doi: 10.3390/nu15020452. PMID: 36678323; PMCID: PMC9861156.
Romão B, Botelho RBA, Nakano EY, Raposo A, Han H, Vega-Muñoz A, Ariza-Montes A, Zandonadi RP. Are Vegan Alternatives to Meat Products Healthy? A Study on Nutrients and Main Ingredients of Products Commercialized in Brazil. Front Public Health. 2022 May 27;10:900598. doi: 10.3389/fpubh.2022.900598. PMID: 35769773; PMCID: PMC9235150.