Статистиката често ни плаши, но и информира, а осведомеността е хубаво нещо, защото ни пази. Знаете ли, че поне 200 милиона души в света имат проблеми, свързани с увеличена щитовидна жлеза, хормонален дисбаланс и други? Около 50 % от тези хора все още не са диагностицирани и не знаят за това, а друга част никога няма да обърнат внимание на хаоса, който нарушава баланса на този ендокринен орган. Много често състоянието се усложнява след прием на глутен или особено ако той е основна част от хранителния режим.
Каква е зависимостта между храненето и боледуването? Дали храната е най-значимият фактор за възникване на дисбаланс в жлезата или има други фактори?
Болна щитовидна жлеза – основни симптоми
Малкият орган, разположен в долната част на шията – познат ни като щитовидна жлеза, е всъщност от голямо значение за здравето. От него зависят правилното храносмилане, сърдечното състояние, хормоналният баланс и общото състояние на организма. Когато тя произвежда прекалено много или недостатъчно хормони, се създава дисбаланс в цялото тяло. И това е така, защото щитовидната жлеза е част от ендокринната система, в която са също панкреасът, хипоталамусът, яйчниците и други важни органи.
Чрез глутена е възможно да се провокират автоимунни процеси и вашата щитовидна жлеза не може да изпълнява функциите си. Понякога проблемът се открива късно, но някои от симптомите са:
- Необяснимо покачване на теглото – без да се прекалява с вредни продукти или количество храна;
- Осезателни промени в гласа – той може да звучи по различен начин, по-дрезгав, имате усещане за препятствие в гърлото;
- Накъсана и падаща коса;
- Трудности при забременяване – често жените с неправилно функционираща щитовидна жлеза не могат да заченат;
- Странни усещания в мускулите и крайниците – неясни болки в ръцете, краката, внезапно изтръпване;
- Смущения в менструалния цикъл – по-дълъг от нормалното, по-тежък или значително по-кратък;
- Проблеми със съня;
- Висок холестерол;
- Проблеми с храносмилането – разстройства или трудности при изхождане.
Ако забележите уголемяване, чувствителност или друг проблем с жлезата, не губете време, а посетите лекар. Същото важи и за хормоните ви – те се разделят на полови и щитовидни, но също са обвързани. Някои кожни проблеми, промени в настроението, депресия и нередовен менструален цикъл може да подскажат за нарушен хормонален баланс.
Хормоналните изследвания може да отговорят на част от въпросите, като често се налагат няколко различни теста, за да се установи състоянието. Хранителният режим също е нещо, за което трябва да помислите, защото до голяма степен от него зависи успешното лечение.
Храни с глутен и щитовидна жлеза – къде е проблемът
При проблеми с щитовидна жлеза най-често се отключват автоимунните заболявания Хашимото или Болест на Грейвс.
Пропускливите черва благоприятстват развиване на автоимунните заболявания на щитовидната жлеза. При такова състояние клетките на чревната лигавица са прекалено далеч една от друга и част от храната, която се приема, преминава директно в кръвта. Парченцата вещества се възприемат като атака към организма и той започва да си създава антитела, за да отговори на нашествениците (които всъщност не са такива). Това е опасно състояние, което се влошава от продуктите с глутен.
Неправилно функциониращата щитовидна жлеза често е свързана с чревна пропускливост и се случва така, че организмът се бори със самия себе си, а така всъщност само си вреди. Големите количества глутен усложняват проблема още повече, като стимулират производството на хормона зонулин.
По този начин пропускливостта се увеличава и автоимунното заболяване е възможно да се активира.
Смята се, че често за нормално работеща щитовидна жлеза се изисква прецизен избор на храна. След като премахнете глутена от менюто си, вие давате възможност на чревната лигавица да се излекува и възстанови, а с това съдействате и на вашата щитовидна жлеза, за да нормализира функцията си. Препоръчва се и ограничаването на млечни продукти, защото и те влияят негативно на чревния микробиом.
Друга причина да се откажете от глутен е неговото структурно сходство с това на казеина в млякото. Когато се формират антитела срещу белтъка, те се насочват и срещу щитовидната жлеза и я увреждат. Имайки предвид значението на този малък орган за здравето, сами преценете колко опасно е, когато тя е извън норма, особено за продължително време.
Препоръчва се диета без глутен за минимум месец, за да се проследи подобрението и тялото да се поизчисти от него, но при повечето хора периодът е по-дълъг. Това не е проблем, защото има много продукти, които може да бъдат отлични заместители – брашна, хляб, бисквити, шоколад и мъфини без глутен!
Храна с глутен – с какво да я заменим
Изкушенията с въглехидрати, които всички обичаме, почти винаги съдържат глутен, а той трябва да се избягва при проблемна щитовидна жлеза. Все пак има други варианти, които можете да пробвате.
Те са вкусни, питателни и може успешно да заменят глутена. Някои от тях се предлагат под форма на брашно, затова отново има как да хапвате палачинки или десерти.
- Киноа – има нисък гликемичен индекс и е отлично решение за салати;
- Ориз – кафяв или бял, отлична алтернатива на ястията с глутен;
- Леща – засищаща и вкусна;
- Боб – изисква предварително накисване;
- Картофи – най-добре варени, меки, за да не дразните чревната лигавица;
- Елда – подходяща за различни рецепти, кюфтета, печива;
- Нахут – варен или печен, в салати или на пюре.
Може да хапвате и сурови ядки, ако имате проблем с вашата щитовидна жлеза. Заради съдържанието на селен те оказват положително влияние. Често се препоръчва и прием на хранителни добавки с магнезий, защото той подпомага функцията на щитовидната жлеза.
Вижте концепцията на ImuPro теста и как може да ви бъде полезен за установяване на храни, които вероятно причиняват вашите симптоми.