Алергична реакция възниква, когато имунната система реагира необичайно на дадена съставка от заобикалящата среда. Известни са голям брой алергени, но най-общо могат да бъдат разделени на три групи:
- Контактни – предизвикват реакция при досег с кожата, например алергия към метал;
- Въздушни – при вдишване на субстанция от околната среда,например полени;
- Хранителни – в резултат на консумация на храна, например към млечни продукти.
Терминът алергия е известен от почти един век. Използва се за означаване на изменена реакция или нарушена реактивност на организма към действието на някои алергени. Колкото по-често постъпва той в организма, толкова по-видимо започват да се проявяват симптомите.
Много хора преживяват дискомфорта на определен вид алергия, за който може дори да не подозират. Често се случва тя да се развие вследствие на непоносимост към конкретни храни. Симптомите са различни и реакциите могат да бъдат по-остро изразени – веднага или след известно време.
Видове хранителни алергии
Съществуват IgE хранителни алергии от първи тип и IgG от трети тип, като разликата между тях е във времето на проявяване на реакция. Първата група предизвиква светкавична реакция, докато при втората може да минат няколко дни до появата на симптоми.
С ImuPro може да изследвате вероятните причинители на IgG от трети тип, като за предимствата на теста може да научите от тази страница, а тук ще намерите синтезирани основните разлики между тип I и III.
Симптоми при хранителни алергии
Голяма част от продуктите, с които зареждаме тялото си, са химически замърсени и обработени, като това влияе на цялостното здравословно състояние.
Непоносимостта към дадена храна или съставка може да възникне вследствие на ензими, които участват в храносмилателния процес. Такъв пример е непоносимостта към млякото, която се дължи на лактазен дефицит.
Класическата хранителна алергия се отличава с течащ нос, обриви, парене и зачервяване на очите, като е възможно да се появи и анафилактичен шок. Чрез надежден тест за хранителна алергия може да се установи наличието на IgG антитела, който се провежда в специализирана диагностична лаборатория.
Симптоматиката при тип III се изразява в оплаквания от запек, диария, екзема, мигрена, обриви, псориазис и други.
Хранителните алергии могат да се предадат от майката към бебето – налице е такава предразположеност. Ако планирате майчинство и искате да бъдете информирана за състоянието си, вижте различните тестове за алергия, които може да проведете в DeTox Center и изберете най-добрия за вас.
Храни, предизвикващи хранителни алергии
Алергичните реакции са забавени във времето и могат да възникнат до 2-3 дни след консумацията на специфична храна. Най-често срещани са алергени в следните храни:
- Мляко – съдържа няколко антигена, като 45% от алергиите са към Р-лактоглобулина, а към казеин – около 30%;
- Яйца – обикновено са причина за алергия при деца до 3 години, а основната разлика между белтъка и жълтъка е, че първият е по-силен алерген;
- Соя – познати са около 15 протеина, които се съдържат в нея и пораждат алергични реакции;
- Пшеничен зародиш и производни – алергия към протеин, съдържащ се в пшеницата;
- Морски храни –миди, скариди, стриди, раци и други видове риба.
Най-лесният и ефективен начин да разберете каква е вашата хранителна непоносимост е с помощта на концепцията ImuPro – тестуване, което представлява надежден кръвен анализ и индивидуален наръчник с препоръки.
Диагностика, лечение и превенция
На първо място поставяме диагностиката – тя се осъществява с помощта на кръвен тест ImuPro, който изследва IgG антитела + елиминационно – провокационен хранителен тест.
След получаване и анализиране на резултатите се преминава към провеждане на лечение, което включва:
- Отстраняване на храните, съдържащи алергени и техните производни;
- Коригиране на чревен дисбаланс или други нарушения;
- Възстановяване и баланс на чревната флора.
При ефективна индивидуална терапия може да се постигне тотална победа над хранителните алергии, както и елиминиране на възпалителните процеси. Въоръжете се с търпение, защото при този тип алергии имунната система има ключова роля и се изисква следване на терапевтичен режим.
Възможно е процесът да продължи няколко месеца или години, но усилията в името на здравето винаги си заслужават.
Препоръчани продукти и храни заместители
Разгледайте нашите тестови пакети, създадени според вашите нужди, и изберете най-подходящия за вас.
При изготвяне на диетичен режим следва да включите храни заместители, като например различни био и веган сирена и кашкавали, алтернативи на млякото и тофу, брашна и готови смеси.
Не се колебайте да ни потърсите за въпроси на посочените контакти.