Естественото хранене на бебето е най-добрият начин да минимизирате риска от алергични заболявания, атопичен дерматит, бронхиална астма и за подсилване на имунитета. Много рядко се налага спиране на кърменето при алергия към мляко, проявена от новородено.
Алергия към мляко се изявява, когато имунната система разпознае грешно млечния протеин като натрапник, който трябва да бъде отстранен. Повечето бебета и деца, които са показват алергия към мляко (краве), реагират по същия начин на соево, овче и козе мляко. По данни от нови проучвания, около 20-25% от децата, които се хранят с адаптирани млека също развиват алергия към мляко.
Много често хората бъркат алергия към мляко с непоносимост към лактоза и ще обясним какви са разликите между двете състояния.
За алергия към мляко има повече информация през последните 10-15 години и се среща най-често в бебешка възраст. Обикновено се израства от детето, а по-продължителното кърмене може значително да намали риска от развиване на алергия към мляко.
Какви са симптомите при алергия към мляко
Алергия към мляко се появява най-често при кърмачета няколко дни или седмици след прием на адаптирано мляко или на по-голяма възраст – от краве мляко. Представлява имунен отговор към един или повече от протеините, които се съдържат в млякото.
Характерните признаци са коремни болки, диария, обриви, екзема и колики. Те могат да се проявят веднага или след няколко дни. Не е изключено симптомите да се появят при бебе, което е кърмено от майка, консумирала краве мляко.
Често срещано при бебета с алергия към мляко е да проявят същата реакция и към козе мляко, понеже имат сходни протеини. Единственият начин да установите такава закономерност е чрез наблюдение и елиминационна диета, защото няма стандартизиран тест за алергия към протеин на краве мляко.
По принцип се смята, че има генетична предразположеност за алергия към мляко, така че ако някой от родителите има такава или друг човек от семейството има алергия, то рискът за детето може да е по-голям.
Непоносимост към лактоза и алергия към мляко
Много е важно да се знае разликата между тях, тъй като са две отделни състояния и често се бъркат.
За непоносимост към лактоза говорим, когато човек не може да произвежда достатъчно количество лактаза (ензим), който разгражда лактозата в млякото.
За разлика от една алергия към мляко, непоносимостта към лактоза е генетично обусловена и не се открива чрез кръвно изследване или при кожен тест с убождане.
От медицинска гледна точка, непоносимостта към лактоза се разделя на първична и вторична. Първата форма представлява непоносимост поради недостиг на ензима лактаза. Втората форма се причинява от увреждане на червата след стомашно-чревни проблеми.
Накратко, алергия към мляко е имунен отговор срещу вещества, а непоносимостта към лактоза е свързана с генен дефект.
Диагностициране
Много по-лесно се диагностицира алергия към мляко тогава, когато симптомите се проявят непосредствено след консумацията на един вид мляко. За целта се извършват специализирани лабораторни тестове – кожен, кръвен или фецес тест.
Ако се появят съмнения за алергия към мляко от страна на детето, се препоръчва майката да намали приема на млечни продукти. На второ място, трябва да се посети специалист и дасе установи точният проблем.
Основна стъпка за справяне с алергията след потвърждаване на състоянието е да спрете изцяло кравето мляко, както и да не го давате на детето. Ще се налага да следите и проверявате зорко етикетите, тъй като в почти всички храни има някаква форма на мляко, използвана за получаването на крайния продукт.
В рамките на Европейския съюз има изисквания за обозначаване на съдържанието на мляко на готови пакетирани храни и това може да ви бъде от полза. За да предотвратите появата на алергия към мляко ще трябва да свикнете с това ново правило и да го превърнете в част от обичайното пазаруване.
До голяма степен зависи от майката да очертае успеха на диетата за справяне с алергия към мляко. Ако тя спазва стриктно препоръките на специалист за храненето, то до седмица би трябвало да има подобрение и симптомите да се успокоят или изчезнат.
По принцип след навършване на една годинка и изчистване на антителата, които организмът е създавал ненужно, детето отново може постепенно да се върне към нормална диета. Условието обаче е това да става под лекарски контрол и нареждане. Ако не сте се справили с елиминирането на вашата алергия към мляко, то не трябва да се връщате към млечните продукти.
За да предпазите детето си от алергия към мляко, избягвайте да му го давате в перинаталния период. При фамилно предразположени деца захранването може да се направи и след 6-ти месец.
Правилно хранене при алергия към мляко
Както вече споменахме, изключването на млечни продукти би решило проблема из основи. Трябва да се избягват и продукти с млечен протеин при алергия към мляко. По презумпция производителите са задължени да описват това, както и наличието на ядки, глутен и други.
Описан като казеин или суроватка, млечният протеин отново фигурира в много храни и също трябва да се избягва.
Ако детето е на адаптирано мляко, то трябва да се замени с хипоалергенно. В него протеините са разградени и няма да причинят алергия към млякото.
Това специално хидролизирано мляко за кърмачета с алергия към мляко може да бъде изписано от лекар. Като цяло бебета, които са в семейства с по-висок риск от развитие на алергия, трябва да бъдат наблюдавани и пазени особено през първите 6 месеца. Ако не е кърмено, бебето може да приема хипоалергенно мляко. То е най-добрият начин за предотвратяване на алергия към мляко.
Тъй като премахването на млечните може да окаже влияние върху нивата на калций в организма, майката трябва да консумира повече листни зеленчуци, броколи, ядки и зърнени храни, богати на калций.