Наскоро отворихме темата за алергии при бебета и деца, като говорихме за симптомите, проявленията и предпоставките за появата им. В първата статия изяснихме, че видовете алергии при бебета и деца са три вида – хранителни, медикаментозни и предизвикани от козметични продукти или перилни препарати.
Различните видове алергии при бебета и деца имат различни особености по отношение на храненето и лечението. Точно затова е редно разгледаме подробно какво може да направят родителите и към какво трябва да подходят особено внимателно, за да помогнат на детето си да пребори алергията.
Алергии при бебета – начин на хранене и предпазване
Ако установената алергия е към белтъка на кравето мляко, то следните препоръки важат с пълна сила:
- Храните не трябва да съдържат млечни продукти, а при приготвяне на супи те трябва да са без застройка
- При млечни десерти трябва да се замести млякото с вода, нектар или друго
- Ако детето приема диетично мляко, може да добавяте по 2 лъжички от него в десертите
- След консултация и съгласие на лекуващ лекар се включват постепенно млечни продукти – сирене, прясно и кисело мляко и други. Това обикновено става след 1.5 – 2.5-годишна възраст.
За този вид алергии при бебета елиминационната диета е необходимо решение, което ще доведе до значително подобрение в състоянието на детето. Освен това майката също трябва да преразгледа храните, които влизат в ежедневното ѝ меню, за да не се окаже, че приема млечни продукти.
Следващият вид алергии при бебета е този към ядки, който не преминава с времето, за разлика от алергията към мляко. Обикновено фъстъците са тези, които причиняват най-много алергични реакции в детска възраст. Първите прояви на алергията могат да са налице на възраст между 14 месеца и 2 години. Най-добрият начин да не се стига до алергична реакция е избягване консумацията на ядки, като задължително трябва да се проверяват етикетите на храните.
Сухота на кожата, зачервяване и лющене на места може да се симптоми за още една група алергии при бебета – към перилни препарати. В такъв случай има доста препоръки, които трябва да се спазват, за да се избегне въпросната алергия.
Притеснителният обрив при деца може да е причинен от антибактериален сапун, който дразни чувствителната детска кожа. Измиването с обикновен сапун е по-добър вариант или използването на специален бебешки душ гел или лосион без парабени, ароматизатори и триклозан.
Бебешките кърпички за еднократна употреба също могат да предизвикат алергии при бебета – те съдържат алкохол и други дразнещи съставки. Консервантите в тях могат да причинят алергичен контактен дерматит или уртикария. Заместител на мокрите кърпички може да са текстилни мокри кърпички, но те се съхраняват в отделни торбички и това може да ви се стори непрактично. Друг вариант е да използвате такива с неутрално рН, без ароматизанти и оцветители.
Прекомерното овлажняване на бебешката кожа често може да причини алергии при бебета и деца, тъй като в състава им влизат парабени и фталати. Най-добре заместете обикновения лосион с био производство, с натурални съставки и тествани в лабораторни условия. Уверете се, че все пак е необходимо да използвате такъв лосион.
Обривът от прах за пране се получава вследствие на химикали от перилните препарати. Те причиняват много неприятни алергии при бебета като контактен дерматит, но могат да бъдат овладяни, като ги замените с мек измиващ препарат без оцветители и ароматизатори.
И последните алергии при бебета и деца са едни от най-дразнещите и упоритите – раздразнен скалп от агресивен (силен) шампоан или балсам. Всъщност е доста трудно дори самите вие да уцелите вашия шампоан преди да сте го пробвали, но повечето от тези в магазините съдържат фталати, формалдехих и диоксан, които могат да увредят детската кожа. Отново е добре да помислите за алтернатива като био натурални шампоани и балсами, които да използват всички в семейството.
Хранителни алергии при бебета – позволени и забранени храни
Възможно е лекар да предпише хидролизирано мляко за кърмачета, ако става дума за алергии при бебета към млякото. Подходът при тази ситуация е преминаване към елиминационна диета, която се изразява в спиране на млечните продукти за неопределен период.
Ако смятате, че друг вид алергии при бебета, то може да опитате елиминационна диета, която включва различни видове алергени. От този списък може да се водите при елиминационна диета, както и при въвеждане на храните при захранване на детето на по-късен етап. Опитайте да въвеждате всяка група храни за седмица, за да проследите реакциите на детето.
- Краве мляко и неговите производни – прясно и кисело мляко, масло, сирене, извара, сметана, кашкавал, сладолед, готови супи и бульони, сладкиши с мляко, млечни напитки, всичко, което съдържа казеин и суроватъчен протеин
- Риба и морски дарове
- Яйца – включително сладкиши и десерти с яйца, сосове за салати и ястия, майонеза
- Пшенични храни – готови супи и бульони, сосове, всички храни с брашно
- Царевица – пуканки, готови зърнени храни, царевично нишесте
- Фъстъци, соя – често срещани алергии при бебета
- Какао и какаови продукти
- Цитрусови плодове
Последният вариант е ротационен режим, при който в рамките на 3-7 дни се приемат потенциалните алергизиращи храни в нарастващи количества. Откриването на който и да е вид алергии при бебета до голяма степен зависи от майката, защото трябва да се дават храни на принципа проба-грешка. И понеже този процес не е особено приятен нито за майката, нито за детето, то има определени симптоми, по които ще разберете дали има алергична реакция и кога. Всичко това разгледахме в част 1.
Забранените храни в контекста на алергии при бебета
Ако кърмите и консумирате млечни продукти, то е най-добре да ги спрете за известно време поне докато разберете дали това предизвиква алергична реакция във връзка с алергии при бебета.
За около 3 седмици спрете консумацията на мляко и млечни продукти и ако след този период няма ефект, потърсете друга подозрителна храна.
При много хранителни продукти се отбелязва наличието на глутен, мляко, ядки и други съставки, обозначени на опаковката. Важно е за всеки родител да знае това и да го съблюдава, за да се избегнат тези хранителни алергии при бебета.
За предотвратяване на хранителни алергии при бебета понякога е достатъчно майката да направи нужните промени в хранителния режим. Това ще рече изключване от менюто на салами, кренвирши, кайма, бисквити, вафли, хлебни изделия и други подобни, които съдържат млечен протеин. Много често се среща и под наименованието казеин или суроватка, така че внимавайте и за това.
Лечение и превенция на алергии при бебета
Ключов съвет, който много хора биха дали в контекста на алергии при бебета и деца, е продължителното кърмене. Това може значително да намали риска от алергични реакции, а майчината кърма спомага за узряване на храносмилателната система на бебето. По време на кърменето също трябва да се избягват потенциални алергени, които могат да предизвикат реакция. При евентуално прекъсване на кърменето не заменяйте с адаптирани млека на соева основа, защото те могат още повече да обострят алергията.
За да избегнете неприятните бъдещи алергии при бебета, превантивните мерки са насочени основно към майката и е необходимо:
- Да се избягват алергени след 22-рата гестационна седмица, както и по време на кърмене
- Използване на хипоалергенни формули млека
- Късно захранване
- Да се приемат пребиотици
- Да не се пуши