Подуването е едно от най-често срещаните състояния на стомашен дискомфорт, който ежедневно засяга милиони хора по цял свят. Макар и случайното подуване на корема да е нещо напълно нормално, хроничното усещане за раздут стомах може да е признак за по-сериозен проблем или значително да повлияе на качеството на живот на човека.
Днешната статия е посветена на няколко научно обосновани факта за подуването на стомаха, които да ви помогнат да разберете това състояние по-добре, да откриете корена му във вашия индивидуален случай, както и да ви насочи по какъв начин можете да се справите с него.
Какво точно представлява подуването на стомаха?
Подуването най-просто казано е чувство на повишено налягане в червата, често придружено от видима изпъкналост на стомаха. Тази изпъкналост може да се причини в резултат на натрупано налягане от самата храна или течност, които сте приели, или да вследствие на газове в червата, предизвикани от прием на големи количества храни, богати на фибри.
Всъщност лекото подуване на корема след прием на голямо количество фибри е добър знак – това означава, че вашият чревен микробиом работи правилно. Важно е да знаете също, че организмът на всеки човек е уникален, а това включва и червата. Това означава, че ако прием на определена храна води до подуване на стомаха при един човек, това може да не е така за друг. Всеки организъм има свой индивидуален набор от храни и напитки, които могат да предизвикат състоянието на подуване.
Кога подуването е повод за тревога?
Докато случайното подуване на корема е често срещано явление, което се появява и изчезва от само себе си, постоянното подуване и усещане за тежест, придружено от други симптоми, може да изисква специално внимание. Ситуации, при които е добре да вземете мерки относно подуването на стомаха си е, когато то е придружено от силна коремна болка или спазми, висока температура, нежелана загуба на тегло, затруднено преглъщане, промяна в изпражненията или усещане за постоянна умора.
Нормалното подуване на стомаха продължава известно време и отшумява само, докато ситуации, в които подуването продължава седмици или дори месеци, изискват вземане на мерки и консултация със специалист. Най-лесният начин, по който можете да прецените дали подуването на стомаха ви е нормално или не, е да си отговорите на въпроса дали то пречи на качеството ви на живот.
Важно е да познавате организма си и как той реагира на храните
Проучвания сочат, че подуването на корема се предизвиква от комбинация от над 20 различни фактора, свързани с храненето и начина на живот. Освен специфичните хранителни непоносимости, от които може да страда човек, като такава към глутен или лактоза например, рядко се случва една конкретна храна сама по себе си да доведе до подуване на корема.
Това означава, че ако често страдате от усещане за подуване и тежест, най-вероятно страдате от някакъв вид хранителна непоносимост или дори алергия. За да се уверите, че това е така, можете да си направите кръвен тест за хранителни непоносимости на ImuPro. Само с вземане на кръвна проба ще получите подробен доклад с информация за това как организмът ви реагира на до 270 различни храни, както и персонализирани насоки за хранене, а в някои случаи и индивидуален хранителен режим.
Можете да направите теста в лабораторията на ImuPro или да заявите комплект за вземане на проба в домашни условия – опция, особено подходяща за тестове при деца, възрастни хора или просто такива с твърде натоварено ежедневие.
Ограничаването от различни храни не е дългосрочно решение
Смята се, че определени групи храни, например бобовите, често водят до подуване на стомаха, затова и много хора избягват да консумират ястия като фасул и леща. Истината е, че както вече знаете, всеки организъм е строго индивидуален и не може да се заключи, че бобовите водят до подуване при всеки човек. Подобна стратегия на изключване на тази група всъщност може да ви повлияе негативно и да ви направи още по-чувствителни към храните. Старайте се да се храните с мярка и най-вече разнообразно.
Храната не е единственият причинител на подуването
Макар и основната причина за подуване на стомаха е храненето, има и други фактори, които могат да доведат до усещането за тежест. Поглъщането на излишен въздух, известно като аерофагия, може да причини подуване и натрупване на газове в храносмилателния тракт. Честите причини за аерофагия са твърде бързо ядене или пиене, дъвчене на дъвка и тютюнопушене.
Подуването може също да се дължи също така и на задържане на течности. Хормонални колебания и медицински състояния като бъбречно заболяване или сърдечна недостатъчност могат да допринесат за задържане на течности и подуване на корема.
Стресът и безпокойството са други фактори, които оказват влияние на храносмилателната система и могат да доведат до подуване. Връзката между нервната система и червата играе важна роля за храносмилателните функции и психологическият стрес може да причини усещане за тежест и други стомашно-чревни симптоми.
По какъв начин можете да се справите с подуването
Справянето с подуването на корема е комплексен процес, който включва редица промени в начина на хранене и ежедневието ви. На първо място е от ключово значение да се храните здравословно и разнообразно, както и да приемате достатъчно количество вода. Важно е да познавате нуждите и спецификите на своя организъм, като за това може да помогнат тестовете на ImuPro, които ще ви дадат точна информация за това кои храни са подходящи за вас и кои е препоръчително да избягвате.
Редовната физическа активност може да подобри храносмилането и да намали подуването на корема, а освен това да стимулира и редовното движение на червата. От ключово значение за стомашния ви комфорт е и да водите спокойно ежедневие, с достатъчно сън и без стрес и тревоги на работното място и в личен план.
Използвани източници
Lacy BE, Gabbard SL, Crowell MD. Pathophysiology, evaluation, and treatment of bloating: hope, hype, or hot air? Gastroenterol Hepatol (N Y). 2011 Nov;7(11):729-39. PMID: 22298969; PMCID: PMC3264926.
Mari A, Abu Backer F, Mahamid M, Amara H, Carter D, Boltin D, Dickman R. Bloating and Abdominal Distension: Clinical Approach and Management. Adv Ther. 2019 May;36(5):1075-1084. doi: 10.1007/s12325-019-00924-7. Epub 2019 Mar 16. PMID: 30879252; PMCID: PMC6824367.
Jiang X, Locke GR 3rd, Choung RS, Zinsmeister AR, Schleck CD, Talley NJ. Prevalence and risk factors for abdominal bloating and visible distention: a population-based study. Gut. 2008 Jun;57(6):756-63. doi: 10.1136/gut.2007.142810. PMID: 18477677; PMCID: PMC2581929.