Алергичните реакции от забавен тип могат да бъдат общи или специфични и да се проявят от 3 часа до няколко дни след приемането на храната причинител (алерген). Колкото повече време минава от поглъщането на първоизточника на проблема, толкова по-трудно става регистрирането му. Това прави забавените алергии много коварни и почти невъзможни за установяване без специфичен тест.
Този тип алергии се наричат още IgG-медиирана хранителна непоносимост (тип III) и могат да доведат до усложнения, засягащи почти всички части на човешкото тяло, включително кожата, очите, стомаха и дихателните пътища.
Причина за тези алергични реакции е фактът, че храносмилателната система не разполага с конкретен ензим, който да използва за разграждането на алергена.
Тук имунната система не реагира към веществото, както при алергиите с незабавна реакция (IgE-медиирана хранителна алергия). Алергичните реакции от забавен тип се срещат при много по-висок процент от населението и обикновено симптомите им са по-леки, отколкото тези на IgE-медиираните алергии.
В първите един-два дни е възможна появата на липса на тонус, хронична умора, дори депресивни настроения. До третия ден след приема на алергена обикновено се проявяват и останалите симптоми. Те могат да варират от малък локален обрив, който преминава бързо, до затруднено дишане, което може да бъде животозастрашаващо.
Кожни проблеми, предизвикани от забавени алергии
Забавените алергични реакции могат да нанесат редица поражения върху кожата, включително да станат причина за отключването на заболявания като екзема или атопичен дерматит, акне, псориазис. Всички те са възпалителни кожни заболявания и е възможно да покажат различна изява в зависимост от причинителя си.
Изследвания показват, че има категорична връзка между екземите и IgG реакциите. Деца с атопични екземи по-често показват нетолерантност към хранителни продукти, отколкото тези, които не страдат от този кожен проблем.
Симптомите най-често сърбеж, сълзене на очите, зачервявания, суха или груба кожа. Обикновено при наличие на кожен проблем, предизвикан от алергия, се предприема класическо лечение на симптомите с цел облекчаване на кожата.
Какво представлява екземата
Екземата е възпалителен кожен процес с характерен сърбящ обрив, по повърхността на който се образуват люспи. Кожата е възпалена и зачервена. Ако засегнатите участъци се докосват твърде често, чешат се и се протриват, състоянието им видимо се влошава.
За атопичния дерматит се смята, че е състояние на кожата, което не се отличава от екземата, но това не е точно така. Той е най-разпространената проява на екзема, наричана още атопична екзема. Това заболяване не е заразно, но веднъж отключило се, най-често остава хронично състояние на организма.
Често причина за екземите са именно забавените алергии. Това се случва особено при малките деца. При много бебета на възраст до една година се появяват екземи по скалпа и бузите, които са съпроводени от силен сърбеж, суха, раздразнена и зачервена кожа, а често водят и до проблеми със съня на бебето и раздразнителност.
При по-големите деца екземите се появяват по гънките на кожата – най-често колената и лактите, но също така и по шията, китките или глезените. При възрастните обривите също засягат предимно гънките, но също така се появяват и по участъците от тялото, където кожата е по-нежна – около очите, врата, лицето. Екземите са силно сърбящи и по-лющещи се в сравнение с тези при децата.
Алергията към кои храни предизвиква екзема
Както вече стана ясно, забавените алергии са една от основните причини за поява на екземи по тялото. Храните, които предизвикват този тип реакции, не се различават особено от алергените на IgE-медиираните алергии. Това са най-често продуктите, които спадат към основните осем вида алергени:
- Яйца;
- Пшеница ;
- Ядки, най-вече фъстъци;
- Соя и соеви продукти;
- Млечни храни.
Лечение при поява на екзема
До момента няма открито лечение, което да гарантира, че атопичната екзема няма да се появи отново. Мерките, които се взимат, са по-скоро за третиране на обривите и са съобразени с възрастта на болния и нивото на възпаление на кожата му.
Най-популярните съвети на лекарите са:
- Поддържане на чиста кожа, редовно къпане;
- Обилно хидратиране на току-що измитата кожа, за да се запази влагата в нея;
- Използване на медикаменти, които се нанасят локално върху засегнатите участъци – най-вече кортикостероидни кремове;
- Фототерапия – чрез нея се увеличава производството на Витамин D в организма, което спомага за борбата с бактериите в кожата;
- Антибиотици – използват се при бактериална кожна инфекция;
- Препарати за лечение на гъбични и вирусни инфекции.
Ключът към доброто здраве при установяване на случай на екзема е в превантивните мерки и контролирането на причинителите. Ако е установено, че причината за дерматологичните проблеми се крие в забавена алергия към дадена храна, тя трябва да бъде изключена от менюто завинаги, за да не нанася повече щети върху тялото.
Това може да стане с конкретна диета, в която не присъстват храни алергени. При провеждане на кръвния тест ImuPro освен резултатите от него ще имате и списък с храни, които трябва да избягвате. Това се нарича „елиминационна диета“.
На този линк ще намерите подробно обяснение за приликите и разликите между IgG и IgE медиираните алергии. С помощта на примерите там ще успеете сами да определите кой вид хранителна алергия се отнася до вас.