Закуски и храни, приготвени с ориз и сладки картофи, продължават да имат високи нива на арсен, кадмий и олово, според нови тестове на Consumer Reports.
Осигуряването на оптимално здраве и благополучие на най-малките членове на обществото е сериозна отговорност по пътя на родителството. В този аспект критичната роля на храненето по време на кърмаческа и детска възраст не бива да бъде подценявана. Ранните години бележат ключова фаза на растеж и развитие, по време на която диетичните избори имат основополагаща роля за израстването, имунитета и защитните сили на детския организъм.
Храненето, осигурено през тези години на формиране, не само определя физическия растеж, но значително влияе върху когнитивното развитие, функцията на имунната система и цялостното здраве. Ако разбирате дълбокото въздействие на храненето върху растежа и благосъстоянието на детето, тогава е силно вероятно да правите много по-информирани и мъдри избори в това отношение.
А когато става дума за хранене и здравословен начин на живот, днес няма как да пропуснем темата за токсичните метали в храната и водата. Все по-често има дискусии на тема наличието на тежки метали в определени продукти, включително адаптирани бебешки храни, тестени изделия, цитрусови продукти и други храни. Изследователските данни показват, че има основателни опасения, както и достатъчно информация за най-замърсените храни, които излагат на риск детското здраве.
В днешната изчерпателна статия ще разгледаме някои основни правила за храненето на бебета и малки деца. Ще изследваме значението на диетата по време на първите фундаментални години и ще коментираме възникващите опасения относно замърсяването с метали на бебешките храни.
Проблемът с тежките метали
Наличието на метали в бебешките храни е проблем, който привлече вниманието напоследък. Проучванията и изследванията по темата подчертават, че някои налични в търговската мрежа бебешки храни съдържат следи от тежки метали като арсен, олово, кадмий и живак. Тези метали могат да попаднат в бебешката храна чрез различни източници, включително почва, вода, както и по време на самия производствен процес.
Излагането на тежки метали представлява потенциален риск за развиващите се тела на бебетата.
Арсенът, оловото, кадмият и живакът са известни невротоксини, които, когато се натрупат в тялото с течение на времето, могат да доведат до проблеми с развитието, нарушена когнитивна функция и дългосрочни здравословни усложнения.
Бебетата са особено уязвими поради по-малките си размери и развиващите се системи от органи, което ги прави по-податливи на неблагоприятните ефекти на тези метали. Освен това, бебешката и детска имунни системи не разполагат с толкова силни механизми за самозащита, каквито имат възрастните хора.
След като стана ясно кои са опасните метали в храните, то кои са проблемните храни тогава? От всички категории храни може да се каже, че осигуряването на чистота на бебешките храни и гаранцията, че няма токсични съставки или тежки метали в бебешката храна, трябва да бъде основен приоритет. Въпреки това, национално проучване през 2019 г. показва, че токсични метали са открити в 95 процента от тестваните бебешки храни, а актуализирано проучване, публикувано през 2023 г., установява, че „докато количествата олово, арсен и кадмий в бебешките храни изглежда намаляват , общият риск не се е променил много през последните пет години”. Данните са според новите тестове на Consumer Reports публикувани тук.
“Healthy Babies Bright Futures” за тежките метали в бебешките храни
Точно 168 броя бебешки храни, произведени от 61 различни марки, са тествани от Healthy Babies Bright Futures (HBBF) в Съединените американски щати. Токсични тежки метали бяха открити в 95 процента от тях.
Колко бебешки храни са били замърсени с тежки метали? Изследователите установяват, че:
- 94 процента съдържат олово
- 75 процента съдържат кадмий
- 73 процента съдържат арсен
- 32 процента съдържат живак
Данните от доклада също така показват, че всяка 4-та бебешка храна съдържа и четирите токсични тежки метала. От 168 проби:
- 26 процента съдържат четири метала
- 40 процента съдържат три метала
- 21 процента съдържаха два метала
- 8 процента съдържат един метал
- 5 процента (само девет проби) не съдържат тежки метали
Защо са тествани точно тези четири метала? Всички те имат обща характеристика – те са невротоксини за развитието.
Освен това, консумацията на тези токсични метали също може да причини поведенчески проблеми, като ADHD. Според това проучване оловото и арсенът в оризовите храни сами по себе си представляват една пета от повече от 11 миллиона IQ точки, които децата губят от раждането до 24-месечна възраст от всички хранителни източници.
Когато нови контейнери с 25 храни са изпратени в отделна лаборатория за тестване на тежки метали, учените откриват друг невротоксичен замърсител в 19 от 25 храни: перхлорат.
Като следващи действия, Consumer Reports (CR) „тества повторно 7 бебешки храни, които са имали завишени нива преди 5 години“ и общо 14 продукта „представляващи комбинация от плодове и зеленчуци; ястия и предястия; и закуски, като барчета, бутерчета и вафли за зъби.“ Резултатите показват, че бебешки храни, направени с ориз, сладки картофи и моркови, са с най-голям риск от замърсяване с тежки метали.
Най-опасните бебешки храни, които трябва да се избягват
Резултатите от теста HBBF показват, че 15 храни представляват повече от половината от риска от натрупване на тежки метали в бебешката храна. Ето списък на най-опасните бебешки храни според този последен доклад:
- Храни на основата на ориз, включително оризови зърнени храни за кърмачета, ястия с ориз и закуски на базата на ориз
- Ябълков сок
- Гроздов сок
- Смес от плодов сок (100 процента сок)
- Зърнени закуски Cheerios и зърнени овесени кръгчета
- Макарони и сирене
- Бутер закуски и бисквити
- Меки зърнени блокчета
- Овесени сладки
- Плодово кисело мляко
- Бебешка храна със сладък картоф
Източници на замърсяване с метали
Източниците на метално замърсяване в бебешката храна са многостранни. Селскостопанските практики, замърсяването на околната среда и производствените процеси могат да допринесат за наличието на метали в суровините, използвани за производството на бебешка храна. Освен това някои опаковъчни материали и прибори, използвани при обработката на храни, могат да въведат метали в крайния продукт.
Осигуряване на безопасност за децата
Докато регулаторните мерки за безопасността на храните са доста различни в САЩ и ЕС, както и в частност в България, родителите и лицата, които се грижат за деца, могат да предприемат следните проактивни стъпки:
- Разнообразна диета: разнообразна гама от пресни, домашно приготвени храни, за да сведете до минимум зависимостта от пакетирана бебешка храна.
- Органични храни: органични бебешки храни, които са произведени и добити при строги стандарти за качество и чистота.
- Проверка на етикетите: преглед на етикетите на продуктите и избор на марки, които дават приоритет на безопасността и прозрачността на състава.
- Домашни алтернативи: приготвяне на домашно готвена бебешка храна, като използвате пресни, органични съставки, за да имате по-добър контрол върху качеството.
- Консултиране с педиатри: компетентни съвети от здравни специалисти относно подходящите диетични избори и потенциалните рискове.
- Избор на закуски без ориз: нарязани на кубчета плодове и зеленчуци или крекери без ориз, сандвичи с безглутенов хляб, яйца и палачинки в десетки варианти са подходящи опции за закуска.
- Елиминиране на бисквити за никнене на зъбки, направени с ориз: вместо оризови бисквити за никнещи зъбки на бебета, изберете други успокояващи храни, като охладена краставица и замразен банан. Има и аптечни кремове и гелове, които също може да приложите при никнещи зъбки.
- Изберете многозърнести храни за кърмачета, безглутенови овесени ядки, киноа.
- Предлагайте филтрирана чешмяна вода или изворна вода вместо плодов сок.
- Включване на здравословни и бедни на метали храни в детското меню, като тиква, зелен боб, авокадо, чушка, цвекло, тиквички, ябълки, банани, горски плодове, праскови, твърдо сварени яйца, неподсладено кисело/прясно мляко, органично пуешко и пилешко месо, леща, боб и други.
Наличието на метали в бебешката храна остава проблем, който изисква внимание и колективни действия. Чрез по-строго законодателство от страна на държавите и информиран избор от страна на родители и близките, които се грижат за деца, може да се намалят потенциални рискове, свързани с тежки метали. Заедно можем да постигнем по-безопасно и по-здравословно хранене и бъдеще за нашите деца, още повече след като знаем кои храни са проблемни и кои – не.
Източници
Karagas MR, Punshon T, Davis M, Bulka CM, Slaughter F, Karalis D, Argos M, Ahsan H. Rice Intake and Emerging Concerns on Arsenic in Rice: a Review of the Human Evidence and Methodologic Challenges. Curr Environ Health Rep. 2019 Dec;6(4):361-372. doi: 10.1007/s40572-019-00249-1. PMID: 31760590; PMCID: PMC7745115. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7745115/
What’s in my baby’s food? Healthy Babies Bright Futures | Jane Houlihan, Research Director and Charlotte Brody, National Director | October 2019 https://www.healthybabyfood.org/sites/healthybabyfoods.org/files/2019-10/BabyFoodReport_FULLREPORT_ENGLISH_R5b.pdf