Екземата е нетипично състояние, което се проявява върху кожата. Много често то се бърка с временна алергична реакция под формата на обрив. Двата медицински термина създават объркване сред пациентите най-вече поради сходната си клинична картина.
Категорично знак за равенство между екзема и алергия не може да се постави. Същевременно специалистите единодушно приемат, че между двете често има индиректна, а понякога и пряка връзка. Каква е тя ще се опитаме да разясним в днешния ни полезен материал.
Какво е екзема?
Под екзема разбираме неприятно състояние на кожата, вследствие на което горният ѝ слой (а понякога само кожната бариера или цели два слоя) търпят изменение, като това изменение варира по сила и честота. Неслучайно в практиката си дерматолозите установяват десетки видове екземи. Сходството между тях е, че са вид раздразнение и винаги са съпътствани със следните симптоми: сухота, зачервяване, сърбеж, който може да стигне до разраняване на кожата и болка, включително с кървене и образуване на лезии.
Най-популярният вид екзема, за който вероятно всички сме чували, е атопичният дерматит. Той става все по-често срещано състояние сред новородените и малките деца. Според много изследователи, рискът за бебе с поне един родител с атопичен дерматит да придобие атопичен дерматит, е изключително висок. Но знаете ли, че подобен риск съществува за вашия наследник, ако вие или партньорът ви имате сезонна алергия?
Оказва се, че екземите, в това число и атопичният дерматит, не са с толкова неясен произход, с който ги свързвахме допреди няколко години. Съвсем доскоро причинителите им бяха по-скоро неясни и предполагаеми. Днес обаче за екземите се твърди, че се отключват в следствие на широк набор от фактори и алергията, в това число наследената, е съществен такъв.
Екзема и алергия едно и също ли е?
Не е задължително да страдате от екзема, ако сте алергични към нещо – храна, полен и така нататък. Не е задължително и да отключите хранителна алергия, ако някога сте получавали екзема. Обяснението за тези твърдения се крие в различната природа на двете състояния.
Екземата обикновено се определя като хронично провъзпалително състояние. Някои видове дори са свързани с автоимунни заболявания. Алергичните реакции се отключват в следствие на тригъри. Екземата също би могла да настъпи при излагане на неприятен фактор, но той често е неясен. С ImuPro тестове се установяват конкретните тригъри за алергичната реакция, която получавате, ако консумирате спагети Болонезе, например – може да е доматът, но може и да е глутенът в пастата.
За вашия личен дерматолог понякога са необходими години, за да установи причинителя на екземата ви. През това време за лечение не може да се говори. Възможни са само облекчаващи терапии. Причината не е ясна, а от там и следствието трудно се контролира.
Ако се върнем на примера с атопичния дерматит и децата, и до днес за него няма протокол за стандартизирано лечение. Прилагат се всякакви терапии, но с цел облекчаване на симптомите – кортикостероидни, вътрешни чрез пробиотици и други регенериращи тъканите средства, локални хомеопатични продукти и така нататък. Много често те дават положителен резултат и кожата се възстановява напълно.
Екземата обаче не е преодоляна завинаги. Атопичният дерматит е поставен в ремисия. Неслучайно дерматолозите посочват четири критични житейски фази, в които се обостря дерматитът – при бебетата около 2-годишна възраст, в първите години от училище, в тийнейджърския период и в активна възраст около 30-те, когато колагенът в кожата намалява.
Екзема и алергия като причина и следствие
След всичко казано дотук можем да обобщим, че първо, екземата и алергията не са едно и също нещо и второ, между тях има връзка, която е на принципа причина-следствие. Но ако доскоро лекарите твърдяха, че екземата е просто проявление на алергична реакция, днес обяснението им е много по-сложно. Екземата вече се свързва с определени гени и реакции на имунните Т-клетки. По-конкретно, тя може да настъпи (но може и да не се прояви) при точно определени видове алергии или наличие на такива при вашите родители: астма, хранителна алергия и сенна хрема.
Доказателства за това са налични както в научната литература, така и в последните проведени експериментални изследвания. Според проучванията, близо 80% от децата с атопичен дерматит развиват или астма, или сенна хрема на по-късен етап от живота си. Смята се, че близо 35% от възрастните с бронхиална астма някога са страдали от екзема с неясен произход, която е отшумяла от само себе си. Изследванията също така сочат, че шансът бебето на майка с астма да има атопичен дерматит, се равнява на 30%. Новородени с лактозна непоносимост развиват АД в 1 от 3 регистрирани случая.
Екземите не са алергии, но могат да се отключат при често излагане на тригърите, водещи до алергични реакции конкретно във вашия организъм. Ако сте наясно с критичните за вас алергени, си осигурявате и надеждна превенция срещу усложнения на вашата алергия, а именно екзема и други дерматологични възпалителни състояния.
Използвани източници
- How does parental history of atopic disease predict the risk of atopic dermatitis in a child? A systematic review and meta-analysis Author links open overlay panelNina H. Ravn MD a ∗, Anne-Sofie Halling MD a ∗, Aviva G. Berkowitz MD b, Maria R. Rinnov MD a, Jonathan I. Silverberg MD, PhD, MPH c, Alexander Egeberg MD, PhD a, Jacob P. Thyssen MD, PhD, DmSci, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091674919326065
- Atopic Dermatitis Medically Reviewed by C. Nicole Swiner, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/eczema-basics
- The relationship among markers of allergy, asthma, allergic rhinitis, and eczema in Costa Rica Juan C. Celedón, Manuel E. Soto-Quiros, Lars Å. Hanson, Scott T. Weiss, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1034/j.1399-3038.2002.00083.x
- IgE antibodies in relation to prevalence and multimorbidity of eczema, asthma, and rhinitis from birth to adolescence N. Ballardini, A. Bergström, C-F. Wahlgren, M. van Hage, E. Hallner, I. Kull, E. Melén, J. M. Antó, J. Bousquet, M. Wickman, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/all.12798
- Allergy and atopic eczema I, D.J. ATHERTON, https://academic.oup.com/ced/article-abstract/6/2/191/6632241