Светът на науката и медицината тепърва започва да разкрива важността и ефекта на чревния микробиом върху цялостното здраве и благосъстояние на организма. Това е една от сферите, в които има най-много активни проучвания и най-голям интерес от страна на учените и потребителите. Глобалният пазар на пробиотици се оценява на 61,1 милиарда щатски долара през 2021 г. и се очаква да достигне 91,1 милиарда щатски долара до 2026 г. Причините за този интерес към чревния микробиом са различни – той заема ключово място в защитата на организма от патогени и изграждането на силен имунитет, определя настроението, теглото, участва в поддържането на хормоналния баланс и още много жизненоважни функции.
Бащата на съвременната медицина Хипократ твърди преди повече от 2000 години, че „всички болести започват в червата“, а резултатите от все повече съвременни проучвания доказват твърдението му. В днешната тема ще търсим кои са признаците на влошено чревно здраве и как можем да го балансираме с помощта на натурални средства.
Най-важното за чревния микробиом
Чревният микробиом е деликатна екосистема, включваща трилиони микроорганизми, от които зависи финият баланс на цялото тяло. Чревната микрофлора играе много важна роля за здравето, като допринася за доброто храносмилане, усвояването на хранителни вещества, функционирането на имунната система и много други здравословни аспекти. Дисбалансираният микробиом може да допринесе за наддаване на тегло, повишена кръвна захар, нарушения в липидния профил и редица други проблеми.
Здравословният състав на чревния микробиом, който изобилства от полезни пробиотични бактерии, служи на тялото за някои важни процеси като:
- Подпомагане на храносмилането и преобразуване на храната в енергия
- Освобождаване на организма от токсини
- Борба с потенциално опасни вируси, бактерии, гъбички и други патогени
- Производство на серотонин – хормонът на щастието, който има основна роля за доброто настроение
- Поддържане на оптимално тегло и нормално функциониране на сърдечно-съдовата система
Когато балансът е нарушен, храносмилателният тракт страда, заедно с други части на тялото, като мозъка и ендокринните органи. Червата са в директна връзка с мозъка благодарение на оста “черва-мозък”, която пък е пряко свързана с имунната система. Блуждаещият нерв е един от най-големите нерви, отговорен за комуникацията между червата и мозъка. Той изпраща сигнали и в двете посоки, което доказва, че червата не работят самостоятелно и независимо от останалите органи, а дори точно обратното – свързани са тясно с повечето от тях.
Подуване на корема, метеоризъм и диария са ясни сигнали, че балансът на микробиома е нарушен и е необходимо възстановяването му, за да се предотвратят негативни последици за здравето.
Признаци за влошено чревно здраве
Те могат да имат различен характер, а силата и проявлението на симптомите да варират в зависимост от индивидуалната чувствителност на всеки човек. Изключително важно е да се анализират хранителните навици, фамилната обремененост, физическата активност, разстройства на съня или храносмилането, хормоналните нива (полови и щитовидни хормони), нивата на стрес и токсично натоварване, тъй като всички тези фактори оказват пряко влияние върху чревното здраве и разнообразието на микробиома.
Една голяма палитра от сигнали подсказва, че е възможно в основата да стоят проблеми с червата. Ето кои са те:
- Автоимунни и метаболитни проблеми, като проблеми с щитовидната жлеза, ревматоиден артрит и диабет – и за трите състояния е характерно наличието на активно възпаление в организма, като най-често то е от хроничен характер. Един от факторите, допринасящи за развитие на някой от тези автоимунни проблеми, е компрометираното чревно здраве и повишената чревна пропускливост.
- Храносмилателни проблеми, като синдром на раздразненото дебело черво, запек, диария, киселини или подуване на корема – появата на стомашен или чревен дискомфорт могат да бъдат признаци, че червата трудно обработват храната и не елиминират отпадъците по ефективен начин. А това може да се дължи на дисбаланс в микробиома и недостатъчен брой полезни пробиотични бактерии, които да насърчат процесите на храносмилане и използването на хранителните вещества.
- Проблеми със съня – липсата на редовен график на съня, т.е. заспиване и ставане по едно и също време ежедневно, е свързана с нарушено здраве на червата. Безсънието или липсата на достатъчно часове нощен сън – заедно с умората, която идва след това – може да са признаци, че балансът на чревните бактерии е нарушен. Това се отразява негативно на производството и използването на невротрансмитери и хормони в тялото.
- Непоносимост към храни – хранителната непоносимост може да бъде причинена от влошено качество и разнообразие на жизненоважните бактерии в червата. При този проблем могат да се появят подуване на корема, газове, диария, гадене и коремна болка.
- Кожни обриви и алергии – при нарушен микробиален баланс могат да се развият състояния като акне, розацея или хронично възпаление. Основната причина за това може да е непоносимост към храна. Благодарение на балансираната чревна микрофлора, червата са в състояние ефективно да обработват храни и да абсорбират хранителните вещества, необходими за регенерацията и растежа на клетките, но при дисбаланс в бактериалното разнообразие и превес на “лошите” бактерии, способността за обработване на хранителни вещества намалява. Това може да доведе до появата и на кожни симптоми.
- Апетит за въглехидрати и сладки храни – проучванията показват, че патогенните микроорганизми изискват голямо количество захар, за да се захранват с енергия и да процъфтяват. В същото време експертите са открили, че добавянето на ферментирали храни и пробиотици в диетата е един от най-добрите начини за намаляване на глада за сладко.
- Постоянна умора или летаргия – хората, които страдат от хронична умора може да страдат от дисбаланс на чревната микрофлора, който повлиява настроението, теглото, концентрацията и производителността като цяло.
- Необяснимо наддаване на тегло или загуба на тегло – при дисбактериоза, тялото може да изпитва трудности с обработването и абсорбирането на хранителни вещества. Загубата или наддаването на тегло може да бъде причинено от бактериален свръхрастеж в тънките черва (SIBO) или липса на достатъчно хранителни вещества.
Как да подобрите своето чревно здраве
Има много неща, които могат да се направят по отношение на хранене и диета, спорт, прием на медикаменти и придържане към здравословни ежедневни навици. Ето и нашите препоръки:
- Избягвайте ненужния прием на антибиотици. Антибиотиците могат да унищожат както патогенните, така и жизненоважните пробиотични бактерии в организма.
- Консумирайте естествени източници на пробиотици. Кисело мляко, кефир, кисело зеле, комбуча и кимчи съдържат голямо количество пробиотични бактерии, получени в процеса на ферментация. Полезни пробиотици могат да се осигурят и от други източници като хранителни добавки, нашата препоръка е за комплексната формула Іntеѕtіnаl Мuсоѕа Rераіr & Rесоvеr.
- Намалете консумацията на преработени храни и такива богати на бързи въглехидрати и захар.
- Премахване на хранителните непоносимости. Ако някои храни винаги причиняват спазми, гадене или киселинен рефлукс, може да имате хранителна непоносимост. В такива случаи се препоръчва елиминационна диета, за да се определят задействащите реакция храни. Кръвен тест, с който може да се идентифицира IgG хранителна алергия (тип III), е ImuPro. Този вид алергия протича със запек, болест на Крон, диария, екзема, метеоризъм, IBS синдром и други симптоми. С този тест могат да се изследват 270 храни – вижте пълен списък, както и може да се направи само вегетариански тест – ImuPro Vegetarian и да изпратите сами пробата си от дома чрез ImuPro у дома.
- Редовна физическа активност – спортът допринася за подобряване на метаболитните процеси в тялото и детоксикацията, поддържа редовното движение на червата и може да предотврати редица заболявания, като същевременно оптимизира цялостното състояние на организма.
- Редовен сън – 7-8 часа всяка вечер. Пълноценният сън помага за балансиране на хормоните, детоксикация на органите, регенериране на клетките и зареждане с енергия.
Използвани ресурси
- Carabotti M, Scirocco A, Maselli MA, Severi C. The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems. Ann Gastroenterol. 2015;28(2):203-209.
- Sudo, Y. et al. Postnatal microbial colonization programs the hypothalamic–pituitary–adrenal system for stress response in mice. J. Physiol. 1, 263–275 (2004).
- Clarke, G. et al. The microbiome-gut-brain axis during early life regulates the hippocampal serotonergic system in a sex-dependent manner. Mol. Psychiatry 18, 666–673 (2013).
- Hsiao, E. Y. et al. Microbiota modulate behavioral and physiological abnormalities associated with neurodevelopmental disorders. Cell 155, 1451−1463 (2013).
- Schächtle MA, Rosshart SP. The Microbiota-Gut-Brain Axis in Health and Disease and Its Implications for Translational Research. Front Cell Neurosci. 2021 Jul 15;15:698172. doi: 10.3389/fncel.2021.698172. PMID: 34335190; PMCID: PMC8321234.
- Giloteaux, L., Goodrich, J.K., Walters, W.A. et al. Reduced diversity and altered composition of the gut microbiome in individuals with myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome. Microbiome 4, 30 (2016). https://doi.org/10.1186/s40168-016-0171-4
- Nagy-Szakal, D., Williams, B.L., Mishra, N. et al. Fecal metagenomic profiles in subgroups of patients with myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome. Microbiome 5, 44 (2017). https://doi.org/10.1186/s40168-017-0261-y
- Lupo, G.F.D., Rocchetti, G., Lucini, L. et al. Potential role of microbiome in Chronic Fatigue Syndrome/Myalgic Encephalomyelits (CFS/ME). Sci Rep 11, 7043 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-86425-6