Доброто и здравословно храносмилане е образно казано „невидим” процес – храносмилането в някаква форма се осъществява, докато почиваме, ядем, спим или извършваме някаква друга дейност. Много често не обръщаме специално внимание на процеса на храносмилане, освен ако не сме пострадали от конкретни храни (например, когато приемаме храни, причиняващи метеоризъм, подуване на стомаха, киселини).
Сред най-често срещаните проблеми на храносмилателната система са възпаления като колит, дивертикулит, гастроентерит, киселини и язви. Въпреки че храносмилателната система може да издържи на сериозен стрес (от храната, която консумирате в емоционални ситуации и моменти), тя може да го направи само за ограничен период от време.
С течение на времето негативните ефекти ще се натрупат и ще създадат здравословни проблеми в дългосрочен план. Така че независимо от начина ви на живот в миналото, днес можете да предприемете някои положителни стъпки, за да подмладите и поддържате здравето на храносмилателната система. Това е изключително важна задача с оглед на забързания живот, все по-честите алергии и непоносимости към храни и чревни заболявания.
Какво представлява храносмилателната система
Храносмилателната система се състои от стомашно-чревния тракт – наричан също храносмилателния тракт, и черния дроб, панкреаса и жлъчния мехур. Стомашно-чревният тракт е серия от кухи органи, свързани в дълга, усукваща се тръба от устата до ануса.
Кухите органи, съставляващи стомашно-чревния тракт, са устата, хранопровода, стомаха, тънките черва, дебелото черво и ануса.
Черният дроб, панкреасът и жлъчката са твърдите органи на храносмилателната система. При тънкото черво има някои особености – то е разделено на три части, които са дванадесетопръстник, празно черво и хълбочно черво.
Как вашата храносмилателна система разгражда храната
Чрез движение в една посока храната преминава през стомашно-чревния тракт с помощта на механизми като например дъвчене, изстискване и смесване; отделяне на храносмилателни сокове, като стомашна киселина, жлъчка и ензими
Храносмилателният процес започва в устата, когато дъвчете. Вашите слюнчени жлези произвеждат слюнка – храносмилателен сок, който овлажнява храната, така че да се движи по-лесно през хранопровода в стомаха. Слюнката също има ензим, който започва да разгражда скорбялата в храната.
След като преглътнете, перисталтиката избутва храната в хранопровода в стомаха. Жлези в стомашната лигавица произвеждат стомашна киселина и ензими, които разграждат храната. Мускулите на стомаха смесват храната с тези храносмилателни сокове.
Вашият панкреас произвежда храносмилателен сок, който има ензими за разграждане на въглехидрати, мазнини и протеини. Панкреасът доставя храносмилателния сок в тънките черва чрез малки тръби, наречени панкреатични канали.
Черният дроб произвежда храносмилателния сок, наречен жлъчка, който помага за усвояването на мазнини и някои витамини. Жлъчните канали пренасят жлъчката от черния дроб към жлъчния мехур за съхранение или в тънките черва за употреба.
Вашият жлъчен мехур съхранява жлъчката между храненията. Когато ядете, жлъчката ви препраща жлъчката през жлъчните пътища в тънките черва.
Тънкото черво произвежда храносмилателен сок, който се смесва с жлъчката и сока на панкреаса, за да завърши разграждането на протеини, въглехидрати и мазнини. Бактериите в тънките черва правят някои от ензимите, от които се нуждаете, за да усвоите въглехидратите. Тънките черва също абсорбират вода с други хранителни вещества.
В дебелото черво повече вода се пренасочва от стомашно-чревния тракт в кръвния поток. Бактериите в дебелото черво помагат за разграждането на оставащите хранителни вещества и витамин К. Отпадъчните продукти от храносмилането, включително части от храната, които все още са твърде големи, се отделят във вид на изпражнения.
Всички тези различни процеси в гастроинтестиналния тракт не биха функционирали ефективно без помощта на чревния микробиом.
За чревния микробиом с любов
Бактериите в стомашно-чревния тракт, наричани още чревна флора или микробиом, помагат изключително при храносмилането. Части от нервната ви система също участват в процеса, като са взаимосвързани с мозъка. Работейки заедно, нервите, хормоните, бактериите, кръвта и органите на храносмилателната система усвояват храната и течностите, които ядете или пиете всеки ден. И тъй като процесът започва едва в устата и със слюнката, то неговата ефективност зависи до голяма степен от избора на храни, който правите.
Здравето на червата става един от най-важните аспекти на грижата за здравето. Нашата чревна микробиота съдържа десетки трилиони микроорганизми, включително най-малко 1000 различни видове известни бактерии с повече от 3 милиона гени (150 пъти повече от човешките гени). Една трета от микробиота ни е обща за повечето хора, докато две трети са специфични за всеки един от нас.
И докато всеки от нас има уникална микробиота, тя винаги изпълнява същите физиологични функции, които имат пряко въздействие върху нашето здраве. Някои от функциите са:
- Тя помага на организма да усвоява съдържанието на определени храни, които стомахът и тънките черва не успяват да усвоят;
- Помага при производството на някои витамини (В и К).
- Тя ни помага да се борим с атаките на други микроорганизми, като поддържа цялостната чревна лигавица;
- Играе важна роля в имунната система, като изпълнява бариерен ефект;
Здравата и балансирана микробиота на червата е от ключово значение за осигуряване на правилното функциониране на храносмилателната система. За да може вашето храносмилане да насочи всичките си усилия в посока оптимално смилане на белтъците, липидите и въглехидратите.
В тънките черва, например, се осъществяват голяма част от химическите процеси по разграждане на хранителните вещества. Огромен процент от храносмилателните ензими се секретират от панкреаса. Отново в тънките черва се случва разграждането на белтъците и пептидите до аминокиселини, липидите и разграждането на въглехидратите до олигозахариди. Някои въглехидрати не успяват да се разградят там и това е задача на дебелото черво (целулоза например).
Защо е важно храносмилането
Храносмилането е от основополагащо значение за здравето ни, защото тялото се нуждае ежедневно от хранителни вещества, за да си набавя енергия, антиоксиданти, въглехидрати, мазнини и всичко друго необходимо за преживяване.
Протеините, мазнините, въглехидратите, витамините, минералите и водата са най-необходимите хранителни вещества и течности. Вашата храносмилателна система разгражда хранителните вещества на части, които са достатъчно малки, за да може тялото ви да ги разгради и използва за енергия, растеж и възстановяване на клетките.
Вашите хормони и нерви работят заедно, за да контролират храносмилателния процес и да извлекат максималното от това, което му давате. Сигналите протичат във вашия храносмилателен тракт, както и от него към мозъка ви.
Клетките, покриващи стомаха и тънките черва, произвеждат и освобождават хормони, които контролират работата на храносмилателната система. Тези хормони казват на вашето тяло кога да произведе храносмилателни сокове и да изпращат сигнали до мозъка ви, че сте гладни или вече сити.
Има нерви, които свързват централната нервна система – мозъка и гръбначния мозък – с храносмилателната система и контролират някои храносмилателни функции. Например, когато виждате или усетите храна, мозъкът ви изпраща сигнал, който кара вашите слюнчени жлези да овлажнят устата, за да ви подготви за хранене.
Ние също притежаваме ентерична нервна система, която се намира в стените на стомашно-чревния тракт. Когато храната разшири стените на стомашно-чревния тракт, нервите на ентеричната нервна система освобождават много различни вещества, които ускоряват или забавят движението на храната и производството на храносмилателни сокове. Нервите изпращат сигнали, за да контролират действията на мускулите на червата, за да се свиват и да се отпуснат, изтласквайки храната през червата.
Всичко описано до изглежда като магически процес, нали?
Перисталтиката, както още се нарича, е основополагаща за вашето добро здраве.
Не успявате ли да извлечете най-доброто от храните, които приемате, е възможно да страдате от недостиг на витамини и минерали.
Ако пък не сте от най-големите привърженици на здравословното хранене също е вероятно да имате храносмилателни проблеми. Винаги има как да обърнете ситуацията в своя полза и след като ви запознахме с механизмите на храносмилането, скоро ще ви предложим идеи как да го подобрите.
При съмнения за хранителна алергия от тип 3, която пречи на вашето храносмилане и здраве, хвърлете поглед на кръвен тест ImuPro. Иновативен, изключително надежден и индивидуален, с негова помощ може да се установи дали имате непоносимост към даден вид храна. Отстранявайки такива храни може изцяло да подобрите храносмилането, имунитета и здравето си.