Напоследък сигурно твърде често срещате храни от здравословния щанд, на които пише „без лактоза“. Производителите на хранителни добавки пък често обичат да внасят още добавена стойност към природните си средства, изписвайки „не съдържа лактоза“. В големите и популярни туристически дестинации към традиционните менюта за вегетарианци, вече задължително са добавени такива с безлактозни рецепти.
Всичко това вероятно ви обърква, ако никога не сте имали проблеми с лактозата? Или поне… ако не сте наясно, че може да имате такъв!
Какво е лактоза?
Лактозата е вид дизахарид, тоест захар, състояща се от две молекули. През призмата на хранителния ни режим тя е въглехидрат и спада към основите такива. Лактозата обаче е типичен компонент на млечните продукти. Неслучайно в практиката често я наричаме и млечна захар. Когато става дума за млечни продукти и лактоза, трябва да е ясно, че тя е част и от състава на естествената човешка майчина кърма, както и от млякото, с което се храни всяко новородено бозайник.
Специфично за лактозата като вещество от друга страна, е, че тя не може да се усвои директно от човешкия организъм след преминаване на първите няколко години от живота. Ето защо при попадане в тялото, тя преминава през трансформация, която ѝ позволява да се разпадне. Тази трансформация е възможна само ако тялото ни има достатъчно лактаза – специфичен ензим, който подпомага храносмилателния процес и по конкретно, да метаболизираме въглехидрата лактоза.
В кои храни се съдържа лактозата?
Практически всички млечни продукти са източник на лактоза. Какъвто тип мляко да видите в магазина, то ще съдържа този вид захар – краве, овче, козе и така нататък. Всички производни също попадат в списъка с храни, съдържащи лактоза, а именно:
- кисело мляко;
- суроватка;
- извара;
- сирене, включително топено, твърдо и меко;
- кашкавал;
- масло;
- обезмаслено сухо мляко;
- всякакви млечни субпродукти, както и готови продукти, съдържащи млечен протеин.
Изключение правят някои модерни млечни продукти, обозначени като „безлактозни“. Макар подобен етикет да звучи като маркетингов трик, в него не е налична измама или подвеждаща информация от страна на производителя. Той предоставя информация за млечни продукти без лактоза на хората, които не могат и не бива да я консумират. Самата технология включва добавяне на споменатия по-горе ензим лактаза, но може да има и други подобрения според производителя.
Важно е да се уточни обаче, че и тези безлактозни млечни продукти все пак съдържат известно количество лактоза – около една десета на сто грама. Ето защо те не се препоръчват за хора с алергия към лактоза, а само за тези с непоносимост към лактоза.
Лактозна непоносимост и алергия към лактозата
Разликата между лактозна непоносимост и алергия към лактозата не е от значение само за пазаруването ви в магазина. Всъщност това са две напълно различни медицински състояния. Те изискват различно третиране – най-вече диета – респективно различна строгост в ограниченията на диетата.
Лактозна непоносимост и лактозна алергия се установяват и по различен път. Още по-важното е, че те са придружени и с различни симптоми. Нека изясним всички тези разлики.
Алергия към лактозата
Това е по-сериозното състояние, защото при него рискът от прием на млечни продукти е огромен. Той не се свързва само с поява на неприятни симптоми. Може да застрашава вашето здраве и живот. Алергията е силен нетолеранс към дадена храна. Тя е генетично заложена в човешкия организъм. Проявява се още при раждането.
Представлява неправилен отговор на имунната система под формата на негативна реакция и чрез антитела, като алергия се установява с кръвен тест. Той е важен, защото при алергия към млякото и малко количество от него в организма води до сериозни негативи.
Непоносимост към лактозата
Тя може да бъде придобита и да се развива в различни степени. Понякога е необходимо да изядете много млечен протеин, за да почувствате неприятните симптоми. Лактозната непоносимост обаче няма никаква връзка с имунната система. Тя е следствие на смущение в храносмилателния процес, а именно липса на споменатия по-горе ензим лактаза.
С други думи, пациенти с лактозна непоносимост могат да консумират безлактозни млечни продукти, но тези с алергия – в никакъв случай. Те ще изпитат не само гадене и повръщане, но дори затруднено дишане, силен обрив и подуване на езика и устните. Симптомите при лактозна непоносимост са:
- диария;
- подуване на корема;
- колики (коремни болки);
- главоболие;
- зачервяване на лицето.
Вредна ли е лактозата без доказана непоносимост или алергия?
Ръстът на хора с доказана лактозна непоносимост стана причина много диетолози и нутриционисти да се изказват негативно за млечните продукти. Стигна се до там млякото да се отрича от хранителния режим и да бъде заклеймявано като вредно. Дали това обаче е наистина така? Дали е редно да го изключим от диетата си, ако искаме да живеем здравословно.
Категорични научни данни, че лактозата е вредна при хора без непоносимост или алергия няма. Същевременно в някои изследвания се говори, че повишената консумация на млечни продукти може да доведе до известни негативни последици за здравето, включително затлъстяване, възпаления в червата, влошено състояние на кожата и хормонален дисбаланс. Пълното спиране на млечни продукти без адекватното им заменяне с подходящи такива обаче е не по-малко вредно.
Нека не забравяме, че млякото е ценен източник не само на важни белтъчини, но и на калций, полезни бактерии, фосфор и повечето витамин от В групата. Ако можете препоръчваме да консумирате фермерско мляко директно от производителя, като същото се отнася за продукти като кашкавал, сирене и масло.
В ImuPro препоръчваме при индикация за непоносимост към лактозата да се направят своевременно нужните тестове за нейното доказване. Преминаването към безлактозна диета не само ще ви спести неприятни симптоми, но и ще намали значително редица здравословни рискове за вас в бъдеще.
Отхвърлянето на предположението за лактозна непоносимост е не по-малко важна стъпка в установяването на причините за дискомфорта, от който често може да страдате. Причините винаги са твърде много и нерядко са свързани с това, което попада в чинията ви. Неслучайно препоръчваме пълния кръвен тест ImuPro Complete 270 храни за установяване на всички възможни нетолерантности и непоносимости в съвременната диета.
Ако темата за млечните продукти ви е интересна, каним ви да чуете експертното мнение на д-р Радослав Тошков във видеото Тъмната страна на млякото.
Използвана литература
- IS IT MILK ALLERGY OR LACTOSE INTOLERANCE? Author links open overlay panelSami L. Bahna MD, DrPH, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889856105702423
- Review article: lactose intolerance in clinical practice – myths and realities M. C. E. LOMER, G. C. PARKES, J. D. SANDERSON, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2036.2007.03557.x