Здравето на стомашно-чревния тракт все по-широко се разглежда като ключов фактор за оптималното състояние на целия организъм – не само във физически, но и в ментален план, включително в аспект предотвратяване на различни заболявания. Защо това е така и е повече от добро решение да заложите на грижата за чревната мукоза? Всичко започва с ентералната нервна система.
Що е то ентерална нервна система (ЕНТ)?
Храносмилателната система разполага със своя собствена локална нервна система – ентералната нервна система.
Тя е изключително сложна, мащабна и съдържа толкова неврони, колкото и гръбначния мозък – между 200 и 600 милиона.
Състои се от две невронни мрежи, ситуирани в два от слоевете на стените на стомашно-чревния тракт. Може би заради това е открита сравнително късно – през 19 век.
Директна връзка черва – мозък или защо наричат червата „втори мозък“
Въпреки, че ЕНТ е отдалечена от мозъка, тя е в постоянен обмен на информация с централната нервна система (ЦНС) посредством невронни, ендокринни, имунни и хуморални връзки.
Маршрутът на тази специална гореща двупосочна „линия“ на общуване включва мозъка, гръбначния мозък, надбъбречните жлези и хипоталамуса. Цялата съвкупност се нарича „чревно-мозъчна ос“ (от английски език „brain – gut axis“). Тя свързва емоционалните и когнитивни центрове на мозъка с периферните чревни функции и механизми като имунна активация, чревна пропускливост и ентеро-ендокринна сигнализация.
Интересно е да се спомене, че информацията, която червата изпращат към мозъка, надвишава количествено тази в обратната посока. Тази връзка позволява да си обясним и защо примерно когато сме притеснени, имаме чувството, че стомахът ни „се свива“. Цялостното значение на влиянието на ЕНТ върху биохимичните процеси в човешкото тяло тепърва предстои да се разкрие.
Нарушеното чревно здраве
Клиничната практика предоставя доказателства за множеството взаимодействия между микробиотата и оста мозък-черва, които се асоциират с дисбиоза, тревожно-депресивно поведение и аутизъм, функционални стомашно-чревни разстройства и други заболявания.
Пример за нарушение на комплицираните връзки между ЕНТ и ЦНС е синдромът на раздразненото черво, познат в световната практика като IBS (Irritable Bowel Syndrome), както и синдромът на пропускливите черва (Leaky Gut Syndrome).
Голяма част от хроничните заболявания, с които се сблъскват хората днес, са свързани с нарушена функция на стомашно-чревния тракт. Той отговаря за:
- храносмилането – усвояването и преработването на приетата храна;
- противодействие срещу различните патогени, отпадни продукти и токсини и извеждането им вън от тялото;
- синтеза на ензими и витамини – витамин К, водоразтворимите витамини от В групата, невротрансмитери и хормони;
- производството на цели 95% от „хормона на щастието“ – серотонин, който регулира настроението, съня, фертилитета, апетита и има отношение към паметта, умението да усвояваме нови знания и стареенето;
- синтезирането на 50% от допамина, който пък е отговорен за усещането ни на удовлетвореност;
Никой не може да се предпази изцяло от проблеми със стомашно-чревния тракт. Някои храни могат да предизвикат алергична реакция, някои мазнини и подправки могат да раздразнят стомашната лигавица и това са само част от примерите. Всъщност стомашно-чревният тракт не може да изпълнява правилно и оптимално своите функции в множество ситуации като:
- продължителен прием на антибиотици;
- прекомерна консумация на алкохол, храни богати на захар, пържени и преработени храни, съдържащи консерванти, овкусители, подобрители и химикали;
- прекомерно натоварване с потенциални алергени като глутен, лактоза и други;
- неправилно и нередовно хранене;
- високи нива на стрес;
- натрупване на токсини в организма;
- гъбични инфекции и паразити;
- автоимунни заболявания и други.
В резултат на тези и други фактори, с времето настъпват промени, включително изменения в целостта на чревната лигавица. Тя е свързана с един от най-често срещаните проблеми, който се среща все по-често в световен мащаб: синдромът на пропускливите черва.
Какво представлява синдромът на пропускливите черва
Когато чревната лигавица е здрава, тя контролира абсорбцията на веществата, които се усвояват от организма. Има някои основни процеси, които характеризират нарушената функция на гастроинтестиналния тракт, като например:
- пропускливостта на червата също се нарушава и по този начин в организма преминават токсини, само частично усвоена храна и други елементи, които не би трябвало да преминават свободно при нормални обстоятелства;
- появяват се промени в чревната микрофлора и състава ѝ, които от своя страна водят до проблеми в целия организъм;
- преминаването на големи хранителни молекули в кръвния поток предизвиква различни възпалителни състояния, които често хронифицират;
- при постоянно дразнене и прием на неподходяща храна чревната лигавица реагира чрез състояния като хранителна непоносимост и алергии, диария, констипация, синдром на раздразненото черво и други;
Какви може да са последствията от тези нарушения в нормалната функция на червата? Компрометираното чревно здраве повлиява и други системи в човешкото тяло, допринасяйки за появата на различни симптоми:
- опорно-двигателен апарат – скованост и болки в ставите, фибромиалгия, ревматоиден артрит;
- кожа – състояния като псориазис, атопичен дерматит, акне, лишеи, розацея;
- страдат кръвоносните съдове, щитовидната жлеза, УНГ мукозата, надбъбречните жлези;
- нарушават се функциите на имунната система, което води до често боледуване;
- изследванията от последните години доказват връзка между синдрома на пропускливите черва и автоимунните заболявания.
Няколко примера за такива изследвания на английски език са:
- Leaky Gut and Autoimmunity: An Intricate Balance in Individuals Health and the Diseased State
- Leaky gut and autoimmune diseases
- Leaky Gut As a Danger Signal for Autoimmune Diseases
Овладяване на синдрома на пропускливите черва с Intestinal Mucosa нa Herbamedica
Хранителната добавка Іntеѕtіnаl Мuсоѕа Rераіr & Rесоvеr е специализиран продукт, създаден с грижа за чревното здраве. Тя действа ефективно в посока възстановяване на оптималните функции и показатели на чревната лигавица и противодействие срещу симптомите при синдром на пропускливите черва.
Іntеѕtіnаl Мuсоѕа Rераіr & Rесоvеr включва следните съставки:
- L-глутамин – най-разпространената аминокиселина в човешкото тяло. Спомага изграждането на мускулна тъкан, възстановява и лекува чревния микробиом, подпомага имунната система и подобрява детоксикацията на черния дроб. Предпазва от възпаления и има ключова роля, свързана с контрола на кръвната захар и подобряване на чувствителността на клетките към инсулин;
- Желатин – подобрява храносмилането, лекува лигавицата на стомаха и храносмилателния тракт, повлиява положително хранителни непоносимости и алергии; от значение за подобряване на здравето на костите, ставите, ноктите, кожата и зъбите. Освен това ускорява заздравяването на рани, подобрява съня и способства загубата на излишни килограми;
- Колаген тип II – колагенът е най-разпространеният в тялото протеин и е съществено важен за изграждането на съединителната тъкан, включително и чревната мукоза. Предоставя на организма ценни аминокиселини, които подпомагат заздравяването на чревната лигавица и редуцират локалните възпалителни процеси;
- Омега-3 мастни киселини – подобряват състоянието на чревния микробиом, като стимулират алкалната фосфатаза, която потиска растежа на патогенните микроорганизми и подкрепя растежа и колонизацията на полезните бактерии в червата;
- Пребиотици и пробиотици – инулин и висококачествен пробиотичен комплекс Неrbаmеdіса Рrоbіоtісѕ Вlеnd® 10 щaмa, които допринасят за нормалното функциониране на чревния епител и синтеза на ензима бета-глюкоронидаза, който е от ключово значение за оптималната работа на имунната система.
Синергичното действие на активните съставки в Іntеѕtіnаl Мuсоѕа Rераіr & Rесоvеr подпомага възстановяването и заздравяването на чревната мукоза. Ефективно действа в помощ на храносмилането и усвояването на хранителни вещества, витамини, минерали и други жизненоважни макро и микро елементи от организма. Добавените инулин и пробиотичен комплекс имат ключова роля за възстановяването на чревната микрофлора и нивата на полезни бактерии в микробиома. Прецизно подбраната комбинация от ценни съставки в Іntеѕtіnаl Мuсоѕа е успешен път към подобряване на чревното здраве и оптимално функциониране на цялата храносмилателна система.
Използвани ресурси
- Carabotti M, Scirocco A, Maselli MA, Severi C. The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems. Ann Gastroenterol. 2015 Apr-Jun;28(2):203-209. PMID: 25830558; PMCID: PMC4367209.
- Mayer EA, Tillisch K, Gupta A. Gut/brain axis and the microbiota. J Clin Invest. 2015 Mar 2;125(3):926-38. doi: 10.1172/JCI76304. Epub 2015 Feb 17. PMID: 25689247; PMCID: PMC4362231.
- Kim N, Yun M, Oh YJ, Choi HJ. Mind-altering with the gut: Modulation of the gut-brain axis with probiotics. J Microbiol. 2018 Mar;56(3):172-182. doi: 10.1007/s12275-018-8032-4. Epub 2018 Feb 28. PMID: 29492874.