Хранителната алергична реакция се разпознава сравнително лесно. Обрив, сърбеж, подуване и зачервяване в областта на лицето, както и неприятно усещане, достигащо до парене и изгаряне в гърлото са класическите симптоми. Същевременно, невинаги е лесно да установим от какво точно сме алергични. Били в сме в ресторант, поръчали сме си нетрадиционно ястие, опитали сме го, но след време нямаме и представа от коя негова съставка ни е задраскало гърлото. При подобен сценарий е от изключително значение да сме наясно за разликите и приликите между съществуващите IgG и IgE ImuPro тестовете.
Какво точно са IgG и IgE антителата?
Антителата са вид протеини, които имунната система произвежда като реакция срещу патогени от типа на вируси и бактерии. Те играят ключова роля в защитата на организма срещу инфекции. Сред различните видове антитела, IgG и IgE заемат особено важно място, тъй като са свързани с особено вид отговор на действащите имунни клетки.
И двете са вид имуноглобулини. Нивата им показват силата и степента, с която имунната система реагира срещу дразнител. Тази реакция може да е и алергична, защото алергенът е толкова голям и рисков дразнител, колкото е и вирусният щам.
IgG и IgE антитела – прилики
Антителата – и IgG, и IgE – са на практика „червените флагове“, че определена храна не ни понася и не е редно да я консумираме. Когато тялото ни прецени, че чуждо вещество е опасно за нас, имунната система реагира, сякаш се бори с болест. То може да използва различни „оръжия“, като антителата от типа на имуноглобулините IgG и IgE са подходящи за вещества, които консумираме във вид на храна.
Приликите между тях съвсем не са малко, макар че същественото в установяването на алергична реакция, е разбирането на техните разлики. Все пак IgG и IgE са сходни по следните критерии:
- Произхождат от активността на едни и същи клетки, а именно имунните В-клетките (B-лимфоцити).
- Разполагат с почти идентична структура, а именно Y-образна, типична, всъщност, за всички видове антитела. Става въпрос за комбинация от две къси и две дълги вериги, свързани със специфични дисулфидни връзки.
- Имат едно и също свойство в установяването на вида алергия, а именно да се свързват с точно определен антиген, който дава и насоката за идентификация на дразнителя.
IgG и IgE антитела – разлики
IgG и IgE имуноглобулините обаче се и отличават по множество критерии. Именно техните разлики позволяват на специалистите, провеждащи тестове за алергия да получат нужната информация за установяване на индивидуалните за пациента хранителни непоносимости.
Най-общо казано IgE представляват бързата, почти веднага проявяваща се реакция на имунната система, докато тази на IgG е по-забавена, респективно и с по-малко рискове, защото е сравнително по-лека. Неслучайно IgG тестът е тест за хранителна чувствителност, а IgE – тест за хранителна непоносимост.
Обикновено, в първия случай дразнителят във вид на храна не е строго забранен, но се препоръчва неговото ограничаване. Честото му използване в диетата може да навреди. Обратно, IgE има по-силно изразени симптоми, защото дразнителят отключва мигновен сигнал от тялото, че храната не бива в никакъв случай да се консумира. Става дума за тежка хранителна алергия. Неслучайно и симптомите при двата типа реакции са различни (не само по степен и време на проявление, но и по вид):
- IgE – силна болка в корема, придружена с повръщане, гадене, обилна диария и други, както и задух и липса на въздух, хрема, замайване, моментално обриване по различни части на кожата, изтръпване в областта на езика и сърбеж в различни части на устната кухина и дори анафилаксия (потенциално фатален срив на телесните системи).
- IgG – стомашен дискомфорт като временна диария или запек, главоболие, подуване на корема, влошаване на наличен кожен проблем (например, розацея или акне).
Какво друго отличава IgG от IgE антителата?
В имунологията, чиито термини са IgG и IgE, се посочват и други не по-малко съществени отличия между двата типа имуноглобулини. Нека ги разгледаме в редовете по-долу за още по-ясна представа:
- Налична концентрация в кръвта: докато на IgG антителата тя е изключително висока, защото са най-разпространени в човешката микроциркулация, поради което те са и с главен компонент в дългосрочната имунна защита, тази на IgE е особено ниска в кръвта, но за сметка на това доста висока по тъканите, поради което установява алергична реакция при допир с кожата.
- Продължителност на живот: IgG съществуват до 23 дни, тоест те осигуряват сравнително дълготрайна защита, а IgE – едва 2, най-много 3 дни. Имайте в предвид обаче, че в някои специфични случаи (при свързване на IgE с рецепторите на мастоцитите и базофилите) тази защита може да бъде удължена.
- IgG и IgE се свързват с различни рецептори в имунните клетки. IgG реагират с макрофаги и NK клеткиа IgE антителата се свързват с FcεRI рецепторите на мастоцити и базофили.
- Участие в имунологичната памет: След първичния достъп до конкретен антиген, В-клетките запомнят патогена и произвеждат IgG при последващ такъв, като осигуряват изключително бърза имунна реакция, а IgE антителата са с по-слаба роля в осъществяването на имунологичната памет.
В ImuPro можете да заявите различни тестове за хранителна непоносимост и чувствителност с прецизно отчитане на IgG и IgE антителата в организма ви. Попитайте за допълнителна информация чрез нашите контакти.